ADFS Install WAP

ADFS Install WAP yazımda sizlere Web Application Proxy kurulumunu göstereceğim. Standart ADFS yapıları için kurulum nasıl yapılmaktadır. Bunu göstermiş olacağım. Öncellikle WAP ADFS yapısında bizlere neler sağlamaktadır. Bunu anlatalım.

Intranet ortamına gelen doğrulama istekleri WAP sunucuları tarafından DMZ ortamında karşılanır ve içeriye aktarılmaktadır. Bu sayede ADFS Sunucularına direk olarak istek gelmemektedir. Aşağıdaki resimde açıkça trafik akışını görmekteyiz.

WAP Install

Sunucumuzda Server Role’den Remote Access eklenmektedir.

ADFS Install WAP

Web Application Proxy Seçimi yapılır.

ADFS Install WAP ADD Role

Install edildikten sonra Configure etmeye geldi. Server Manager’da sağ üstte bayrakta sarı olarak belirecektir. Buradan configuration başlıyoruz. WAP Sertifikamız hazır durumda olmalıdır.

Federation Service Name girişimizi yapıyoruz. Ardından federation sunucularında local admin yetkisine sahip hesabımızı girmekteyiz.

ADFS Service Name >> ADFS Sunucularından erişebilirsiniz. Get-AdfsProperties komutu ile Identifier kısmında yada adfs console’dan erişebilirsiniz.

Sonrasında PROXY Sertifikamızı seçiyoruz.

ADFS Install WAP Cert

Sonuç olarak “Web Application Proxy was configured successfully” yazısını görmekteyiz. Kurulumumuz başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

ADFS Install WAP Result

Ekranda Proxy’imiz gözükmektedir. ADFS için eğer bir relying party varsa bunu kullanarak Publish ederek, application için authentication belirleyebilirsiniz.

Status ayrıca görüntüleyebilirsiniz.

Operations Status
Get-WebApplicationProxyConfiguration     komutu ile configuration görebilirsiniz.

Sonuç olarak ADFS Install WAP yazımızda sizlere WAP Kurulumunu göstermiş olduk. Diğer ADFS yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.