Azure AD Connect Staging Mode

Azure AD Connect Staging Mode yazımda sizlere Azure AD connect için nasıl bir HA yapabiliriz bunu anlatacağız. Olur ki Azure AD Connect sunucusunu kaybettik , tüm metaverse ve custom oluşturulmuş tüm ruleları kaybedebiliriz. Bu durumda işler oldukça zorlaşacaktır. SYNC duracak ve yeni gelen veya password değişiklikleri ne Microsoft Entra ID değişen hiçbirşey veya On Prem AD değişiklikleri sync olamayacaktır. Kriz durumu. Bir de custom rule yazdıysanız backup yoksa yeniden ortamı ayarlamak zaman alacaktır.

Hybrid yapılarla beraber düşünülmesi gereken öenmli konulardan biri Azure AD Connect sunucusunun durumudur. Hadi staging mode’u anlatalım.

Staging Mode Nedir?

Staging by stand-by da bekleyen bir Azure AD Connect sunucusu olarak düşünebilirsiniz. Aynı ortamda ikinci Azure AD Connect sunucusu kurulur ve tüm configuration import edilir. Bu sunucu sadece import ve synchronization işlemi yapacak ama herhangi bir export işlemi yapmayacaktır. Bu da demek ki Microsoft Entra ID veya On-Prem AD üzerine yazılacak herhangi bir işlem olmayacaktır.

Öncellikle Mevcut sunucumuzda configuration export ediyoruz.

Export Settings yaparak devam ediyoruz.

Azure AD Connect Staging Mode Export Setting

Azure AD Connect Kurulum paketini başlatıyoruz. İndirmek için link.

Customize seçeneği ile devam ediyoruz.

Import Synchronization Settings kısmından alınan export configuration gösteriyoruz.

Azure AD Connect Staging Mode Import Configuration

Next diyerek devam ediyoruz.

Entra ID bağlanmak için global administrator veya hybrid identity administrator rolüne sahip sahip hesabınızı giriyoruz.

AD hesabınızı doğruluyorsunuz.

Enable staging mode options geldi. Enable ediyoruz. Install ederek devam ediyoruz.

Bitiminde ise senkronizasyonu başlatabilirsiniz. Göreceğimiz tek şey import and synchronization olacaktır. Herhangi bir export işlemi yapmayacaktır.

Azure AD Connect Cycle

Görüldüğü gibi sadece Import ve Synchronization işlemi yapmıştır. Şu andan itibaren sunucumuz hazırdır.

Azure AD Connect Staging Mode No Export

Peki staging moddan nasıl çıkış yapabiliriz. Azure AD Connect uygulamasına giriyoruz ve Configure Staging Mode seçeneğini seçerek next diyoruz.

Enable staging Mode tickini kaldırdığınızda sunucunuz artık gerçek Azure AD Connect sunucunuz olur ve export işlemide yapmaktadır.

Enable Azure AD Connect Staging Mode

Sonuç olarak bu yazımızda staging-mode dan çıkışı ve enable etmeyi göstermiş olduk. Aynı şekilde tekrardan enable edebilirsiniz.Diğer yazılar için kategorileri takip edebilirsiniz.