Enable Site System Roles for HTTPS or Enhanced HTTP

Enable Site System Roles for HTTPS or Enhanced HTTP uyarısını nasıl çözeceğiz bu yazımızda anlatacağız. SCCM 2103 kurulumu veya upgrade yapıldığında prerequisite check yapıldığında böyle bir warning ile karşılaşmaktayız.

Öncelikle bu kontrolde uyarı ile karşılaştığımızda yinede yükseltme yapmaktadır. Fakat bu uyarıyı düzeltmek önemlidir. Öncellikle bu kontrol ne demek onu açıklayalım.

SCCM Sitenizda gelişmiş HTTP olmadan HTTP iletişime izin verecek şekilde yapılandırdıysanız bu hatayı görebilirsiniz. Client ile olan iletişimde Microsoft güvenliği arttırmak için HTTPS iletişimi veya Gelişmiş HTTP yapmasını önermektedir.

Site içerisinde yanlızca HTTPS veya HTTP site sistemleri için Configuration manager tarafından oluşturulan sertifikayı kullanmayı planlamak gerekir.

Enable Site System Roles for HTTPS warning

Yukarıdaki gibi bir warning ile karşılaşacaksınız. Hadi geçelim bunun çözümüne;

Öncellikle Site üzerinde ayarlama yapmamız gerekmektedir.

Administration>Site Configuration>Sites 

Sites üzerinden properties kısmına gelerek Communication Security kısmında sizlere 2 farklı yöntem sunar. Eğer ortamınız Sadece HTTPS kullanmaya uygun değilse alttaki seçeneği seçerek yani HTTPS or HTTP “Use Configuration Manager-generated certificates for HTTPS Site System” kutucunu işaretleyin.

Bu sayede HTTP sistemler için PKI sertifikaları gönderilir.

Enable Site System Roles for HTTPS or HTTP

Bu işlemden sonra Management Pointler yeniden kurulacaktır. Bu işlem biraz uzun sürebilir. Management Pointlerinizin üstündeki MPSetup logda MP rolünün yeniden kurduğunu görebilirsiniz.

Yeniden Check yaptığınızda bu hatanın gittiğini yeşile döndüğünü göreceksiniz.

Son olarak SCCM upgrade veya yeni kurulumda Enable Site System Roles for HTTPS or Enhanced HTTP uyarısını nasıl çözeceğimizi göstermiş olduk. SCCM ile ilgili tüm yazılarımızı SCCM kategorisinden incelleyebilirsiniz.