DHCP Settings OSD Deployment SCCM

DHCP Settings OSD Deployment SCCM yazımızda SCCM için PXE den IP alarak WDS Sunucusuna gidecektir. Sunucu üzerinden boot paketini indirerek kuruluma başlayacaktır. Bu ayarları yapmazsak eğer client DHCP ye boot sunucusunu soracak ve cevap gelmezse hata dönecektir.

Burada Scope Option kısmına girmemiz gereken 2 kayıt vardır. Bunlar 66 ve 67 boot ayarlarıdır. 66 olan boot server host name , 67 olan ise Bootfile name kayıtıdır.

İlk olarak girmemiz gereken ayar 66 Boot Server Host Name ayarıdır. Buraya WDS Sunucumuzun adını veya ip adresini giriyoruz.

DHCP Settings OSD Deployment  66

İkinci olarak girelecek ayar ise 67 Boot file name kısmına WDS Sunucumuzda olan smsboot\x86\wdsnbp.com klasörünün yolunu giriyoruz. X86 olarak girmeniz rağmen 64 bitlik işletim sistemide dağıtabilirsiniz.

DHCP Settings OSD Deployment 67

WDS Sunucunuzda bulunan RemoteInstall klasörünün içerisinde olan SMSBoot Klasörünün içi aşağıdaki gibi olmalıdır. Eğer bu klasörlerin içerisini boş olarak görüyorsanız boot paketlerinizi dağıtmanız gerekmektedir.

Ayrıca SMSImages klasörü içerisinde boot imajların yer alması gerekmektedir. Package ID lerini görebilirsiniz. Hatta bu ID leri SCCM Console üzerinde boot images kısmında bulunan x64 ve x86 boot imajlarla karşılaştırabilirsiniz.

DHCP Settings OSD Deployment smsiamges

Sonuç olarak DHCP Settings OSD Deployment yazımızda Client bilgisayarı DHCP sunucusundan IP aldıktan sonra WDS sunucusuna gidecek ve boot bilgilerini çekecek, daha sonradan imajların kurulumunu başlatabilecektir.

Diğer SCCM yazıları için aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.