MIM User Provision Part 6

MIM Create AD Agent yazımız sizler için hazırlamış User Provision’ın 6.partıdır. Bu aşamada sizlere AD Management Agent oluşturma adımlarından bahsedeceğim. Bu aşamada artık AD ortamımızı MIM ortamına bağlamaya başlamaktayız.

İlk önce Create Management Agent ile yeni bir MA oluşturmaktayız. Burada Active Directory Domain Services seçimi yapılmaktadır.

MIM Create AD Agent

Bu adımda Forest Name, Domain Name ve user name bilgileri girilmektedir. Ortama LDAP trafiğinin açık olması gerekmektedir. Ayrıca buradaki account permission için Microsoft Makalesini bakabilirsiniz. “Replication Directory Changes All”

MIM Create AD Agent Domain Config

Sonraki adımda Directory kısmında Containers kısmında hangi OU lar üzerinde çalışma yapılacaksa seçimi yapılmaktadır. İstenirse sadece belirli bir dc seçimi preferred domain controllers dan sağlanır.

MIM Create AD Agent Containers

Sonrasında User Object Type seçimi yapılmaktadır..

Object Types

Sonrasında gerekli olan attributelar seçilmektedir. Daha fazla seçim yapmak için Show All kullanılmaktadır.

MIM Create AD Agent Attributes

Devamında Deprovisioning kısmında rule extension seçimi yapılmaktadır. Bu ilerde user disable kısmında detaylıca anlatacağım.

MIM Create AD Agent Rule Extension

Son olarak extension kısmında “Enable Password Managemen” eğer MIM Password Reset Portal kullanılacaksa seçimi yapılmaktadır. Aşğaıda Provision for kısmı ise Exchange için kullanılmaktadır. Fakat ben ortamda exchange accountları için Portal üzerinden açılımı ve kapatılmasını sağlayacağım. Ok diyerek bitirilmektedir. Bu sayede AD MA oluşturulmuş olmaktadır.

Sonuç olarak MIM Create AD Agent yazımızda AD MA oluşturmayı göstermiş olduk. Bundan sonraki partlarda AD ye User Create etmek , AD Deki userları metaverse import etme , exchange hesabı oluşturma gibi birçok aşamayı sizlere göstermiş olacağım.