Orchestrator Health Checker

Orchestrator Health Checker yazımızda health checker nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir göstereceğim. İlk olarak indirme linkini paylaşacağım. Github üzerinden indirebilirsiniz.

Bu şekilde açılacaktır. Config dosyasını düzenlemeniz gerekmektedir.

Düzenleme aşağıdaki gibidir. SQL,SUNUCU ve Web Servisleri isimlerini giriyoruz.

Orchestrator Health Checker Config

Orchestrator Health Checker exe başlatın. Sizleri Runbooklarınız karşılacaktır. Aşağıdaki Auto-Update every seçeneğini şeçerek otomatik güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Run ve queued bekleyen runbookları görebilirsiniz.

View üzerinde Statiscticleri görebilirsiniz. Burada Max Running Books da default olarak geldiğini 50 sayısını görebilirsiniz. Maximum olarak şu anda 200 adet Runbook desteklenmektedir.

Bu ayarı değiştirmek için yazıyı takip edin.

Orchestrator Health Checker Statistic

Tüm Runbook sunucularda değiştirmek için

C:\Program Files\Microsoft System Center\Orchestrator\Management Server path’inde

aspt.exe * 200 komutunu çalıştırın. Tek birinde değiştirmek için aspt.exe Runbookserver number detaylı bilgiyi Microsoft makelesinde bulabilirsiniz.

MAX Running Runbooks

Audit bölmesinden Runbook Auditleri takip edebilirsiniz. Burada tarih seçerek Runbooklar üzerinde değişiklikleri görebilirsiniz. Ayrıca variable bazlı aramada yapabilirsiniz yine Audit üzerinde activities using variable da görebilirsiniz.

Audit Runbook

Logging enabled runbookları listeyebilirsiniz.

Options bölümünde ise admin options kısmında bir sürü işlem yapabilirsiniz. Oprhan Runbooklar temizleme , tüm rumbookları durdurma veya başlatma log purge gibi işlemler yapılabilmektedir.

Orchestrator Health Checker Admin Options

Database bölümü çok işlevseldir. Bu bölümde sizeları görüntüleyebilir bozulan indexleri düzeltebilir ve statisticleri update edebilirsiniz. Tüm indexleri rebuild ve reorganize edebilirsiniz.

Orchestrator Health Checker Database

Log Purge işlemlerinin trendleri görüntüleyebilirsiniz.

Objeler üzerinde şifre değişikliği gibi bir çok işlemi update user password on object yapabilir ve simüle edebilirsiniz. Şifre değişikliklerinde sizlere çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Orchestrator Health Checker tool üzerinde daha birçok işlem yapılabilmektedir. Tool Orchestrator health check ve admin işlemleri için çok detaylıdır. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.