SCCM/MECP Discovery Methods

SCCM/MECP Discovery Methods yazımızda discovery metodlarını anlatacağız. Bu metodların SCCM’in ortamınızdaki kaynak keşfi için kullanılmaktadır. Tüm bilgisayarları, kullanıcıları,grupları keşfetmenize olanak sağlamaktadır. Bu yazımızda tüm discovery methods lara değineceğiz.

Administration>Hierarchy Configuration>Discovery Methods kısmında tüm metodları görebilmekteyiz.

SCCM/MECP Discovery Methods

Active Directory Forest Discovery

Forest Discovery ile Active Directory Site and Subnets keşfi yapmamıza olanak sağlamaktadır. Enable ederek işleme başlıyoruz. Burada altta bulunan 2 adet önemli nokta vardır.

  • Automatically create Active Directory site boundaries when they are discovery: AD üzerinde bulunan Site’lar otomatik olarak Boundaries olarak eklenecektir.
  • Automatically create IP address range boundaries for IP subnets when they are discovered : AD Site and Services’de herhangi bir Subnet eklenirse otomatik olarak Boundaries olarak eklenecektir.
Forest Discovery SCCM

Discovery’i ADForestDisc logundan takip edebilirsiniz.

Active Directory Group Discovery

AD Yapısında bulunan Groupları discovery etmek kullanılmaktadır. Add tıklayarak devam ediyoruz. İstenirse Groups bölümünden kısıtlama yaparak istenilen grup’u keşif edebiliriz. Örnekte Domain Users grubunu seçtik.

SCCM/MECP Discovery Methods Group

Örnek olarak Location kullanarak tüm grupları listeleyebiliriz. DN üzerinden istenilen OU da tüm gruplar listelenmektedir. Örnekte Domain level seçilerek tüm Grouplar listelenmesi sağlanmıştır.

Discovery’i Adsgdis logundan takip edebilirsiniz.

Active Directory System Discovery

AD System Discovery ile Computers’ların keşfi yapılmaktadır. İstenilen OU veya tüm domaindeki bilgisayarların keşfi yapılmaktadır.

SCCM/MECP Discovery Methods System

Schedule belirleyerek Full ve Delta Discovery zamanları belirlenmektedir.

Sonrasında AD de istenilen attributelar ekstra olarak seçilmektedir. Default’da bırakabilirsiniz.

Active Directory Attributes

Devamında Options kısmında sadece 90 gün içerisinde login olmuş ve computer password update olmuş bilgisayarları discover edebilirsiniz.

Discovery’i ADsysdis logundan takip edebilirsiniz.

Active Directory User Discovery

AD User Discovery ile kullanıcıları keşif etmekteyiz. Bu sayede kullanıcılarıda SCCM’de görebiliriz. Örnekte Path’de tüm kullanıcılar Discovery edilmiştir. Yine Polling Schedule ile full ve delta senkronizasyon ve Attribute ile ekstra attributelar discover edilir.

Active Directory User Discovery

Discovery’i ADusrdis logundan takip edebilirsiniz

Heartbeat Discovery

Sonrasında Default olarak enable gelen bu keşif clientlardan belirli zamanlardan heartbeat almaktadır. Ve keşif ettiği datayı SCCM’de güncellemektedir.

HeartBeat Discovery

Network Discovery

Sonrasında Network Discovery, bir IP adresine sahip ağ cihazları için ağ altyapınızı arar. Kaynakları bulmak için domain SNMP cihazlarını ve DHCP sunucularını arayabilir. Buna yazıcılar, router gibi cihazları da dahildir.  Tüm ayarlamalar üsteki tab’lardan yapılmaktadır. SNMP,DHCP gibi seçim yapılabilir.

  • Topology : Sadece Router ve Subnetleri kapsamaktadır.
  • Topology and client : Topology keşfine ek olarak bilgisayar, yazıcı ve router gibi kaynaklar keşfedilir.
  • Topology, client and client operating system: İlk iki keşif’e ek olarak bulunan nesnelerin işletim sistemi, bilgisayar adı sürüm gibi belirlenmektedir.    
SCCM/MECP Discovery Methods Network Discovery

SCCM/MECP Discovery Methods yazımızda sizlere Discovery Metodları ne yapmaktadır. Bunu detaylıca göstermiş olduk. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.