SCCM Boundaries and Boundary Group

SCCM Boundaries and Boundary Group yazımda sizlere SCCM Boundary oluşturmayı ve grouplara eklemeyi göstereceğim.

İlk olarak Boundary ne demektir bunu açıklamak gerekir. Configuration Manager sınırları, ağınızda yönetmek istediğiniz cihazları içeren konumlardır. Active Directory sitesi veya ağ IP adresi gibi farklı türde sınırlar oluşturabilirsiniz. Configuration Manager istemcisi benzer bir ağ konumu tanımladığında, bu cihaz sınırın bir parçasıdır.

Console üzerinden Administration>Hierarchy Configuration>Boundaries üzerinden Right-Click ile Create Boundary ile devam ediyoruz.

SCCM Create Boundaries and Boundary Group

Boundary olarak oluşturabileceğimiz Seçenekler aşağıda listelenmiş. Örnekte IP Subnet Kullanarak devam edeceğiz. Ve belli bir subnette bulunan clientlar için Subnet oluşturacağız. Ortamınızda bulunan yönetmek istediğiniz tüm Subnetler için birer boundary oluşturmanız gerekmektedir.

Örnekte /24 lü olarak 10.10.10.0/24 oluşturduk.

SCCM Boundaries

Şimdi sıra geldi Boundary’i Boundary Gruba eklemeye peki neden bu işlemi yapmaktayız. Çünkü Boundaries ile oluşturduğumuz Network’ü hangi Site Sunucuları ile ilişkili olacak bunu belirlemek için.

SCCM Boundaries and Boundary Group

Reference kısmında Boundary Assigment ve Site System Serverları seçmekteyiz.

SCCM Boundaries and Boundary Group Reference

Bu sayede Boundary Grubumuzu oluşturmuş olduk. SCCM Boundaries and Boundary Group yazımız ile sizlere önemi anlatmış olduk. Diğer SCCM Yazılarımızı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.