WAC Özellikleri ve Yetenekleri

WAC Özellikleri ve Yetenekleri yazımızda Windows Admin Center ile yönetimin nasıl sağlandığını , özelliklerini ve yeteneklerinin neler olduğunu anlatacağız. İlk önce konsola ekleme ve yönetim kısımın dan başlayacağız.

Sunucu Ekleme

Konsol üzerinden +Add diyerek devam ediyoruz. Karşımıza çıkan menüde Sunucu, Windows PC , Server Cluster ve ayrıca Azure VM kısmından sunucu kısmını seçerek devam ediyoruz.

Sonrasında çıkan Menüde Bir tane eklemek için Add one , veya toplu eklemek için Import a list ya da Active Directory ekleme yapabiliriz.

Bundan sonra Active Directory yapısından sonuçlardan istenen sunucuları ekliyoruz.

Sonrasında Sunucuya Connect olunduğunda bize Tools kısmındaki güzellikleri sunmaktadır.

Tools Bölümü

Bu bölümde kullanabileceğimiz tüm araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar yardımıyla bir çok işlemi kolaylıkla yapabilir sunucumuzu monitor edebiliriz. Bu yazımızda hepsini göstermeden bir kaç örnek vererek göstermek istiyorum.

Powershell bağlantısı yapabilirsiniz.

WAC Özellikleri ve Yetenekleri  Powershell

Remote Desktop bağlantısı kullanabilirsiniz.

WAC Özellikleri ve Yetenekleri RDP

Security kısmında tarama başlatıp , real time protection açıp kapatabilirsiniz. Ayrıca Core Security kısmında DMA , Secure Boot gibi özellikleri açıp kapatabilirsiniz.

WAC Özellikleri ve Yetenekleri Security

Bunun gibi birçok özellik bulunmaktadır. Sertifika yönetimi , Servis yönetimi gibi , tool kullanabilirsiniz.

Extension Yükleme

Settings kısmından extension bölümüne gelirseniz, hazır extensionsları görebilirsiniz. Active Directory , Remote Desktop gibi bir çok tools bulunmaktadır. Ayrıca 3. party yazılımların kendine ait extensions larıda bulunmaktadır.(HP , Hitachi vb.)

WAC Özellikleri ve Yetenekleri Extension

Admin Kullanıcısı Ekleme

Burada Web sayfasına kimlerin erişeceğini access kısmından belirleyebilirsiniz.

WAC Özellikleri ve Yetenekleri Access

Sonuç olarak WAC Özellikleri ve Yetenekleri yazımızda genel hatlarından bahsettik. Daha detaylı incelemeler yeni yazılarımızda olacaktır. Ayrıca aşağıdaki kategorilerden diğer yazılarımızı takip edebilirsiniz.