Windows Admin Center Kurulumu

Windows Admin Center Kurulumu yazımızda , WAC kurulumu ve öncesinde on-prem sertifikanın hazırlanması aşamalarını anlatmış olacağız. WAC web üzerinden yönetimi sağlanan herhangi bir ajana ihtiyaç duymadan on-prem sunucuları , AZURE hybrid servislerini ve Azure Stack HIC hatta Windows 10 makineler gibi birçok ürünün yönetimini tek bir noktadan sağlayan sunucu yönetim aracıdır. Ücretsiz kullanabileceğiniz bir yazılımdır.Bu yönetimi sağlarken WinRM servisi üzerinden Powershell ve WMI kullanarak yönetim işlemi yapabilmektedir.

Kuruluma başlamadan önce CA sunucusunda sertifika üretebilir ya da SSL sertifikası kullanabilirsiniz.

Sertifika Hazırlanması

Web Server template kullanarak başlayabiliyiriz.

İsim vererek devam ediyoruz. Security kısmından kim oluşturacak veya hangi makineden yapacaksınız enroll yetkisi tanımlamalıdır.

Oluşturulan Template Publish ediyoruz.

Admin Center kuracağımız sunucuda Local Computer Sertifikalara giderek yeni sertifika talep ediyoruz.

Windows Admin Center Kurulumu Request Certificate
Windows Admin Center Kurulumu CA

Sertifikamız oluştuktan sonra powershell üzerinden sertifikanın Thumbprint değerini alıyoruz. Bizlere kurulum sırasında ihtiyaç olacaktır.

Windows Admin Center

Aslında kurulum oldukça basittir. İlk olarak Windows Admin Center indirmemiz gerekmektedir. İndirmek için WAC .Tek ihtiyaç olan thumbprint ihtiyacımız olacak onuda powershelden alacağız.

Default olarak bırakıyoruz. Oluşturduğumuz sertifikayı ekliyoruz. Default olarak 443 kullanmasını ve HTTP yi HTTPS göndermesini işaretliyoruz.

Kurulum tamamlandı ve URL resimde görüldüğü gibidir.

Windows Admin Center Kurulumu URL

Tarayıcıdan adrese gidiyoruz ve Admin center hazır.

Admin center serisini sitemizde bulacaksınız. Sonuç olarak Windows Admin Center Kurulumu kısaca anlattık. Diğer yazıları siteden takip edebiliriz. Ayrıca aşağıdaki kategorilerden diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.