MIM Create Run Profile

MIM Create Run Profile yazımda sizlere Synchronization Service Manager’de Management agentların Export, Import, Sync gibi birçok işleminin tetiklenmesi için oluşturulan profile’ları göstereceğim. Burada ayrıca yukarıda bahsettim işlemlerin detaylarından bahsedeceğim.

Öncellikle bu profiller neler onları konuşalım.

MIM Create Run Profile All Profile
  • Import: Import işlemi aslında external Management agent’da olan değişiklikleri sizlere göstermektedir. Adds, Updates,Rename,Delete gibi işlemleri sizlere gösterir. Burada amaç değişiklikleri görmek ve bu değişikleri agent’ın Connector Space’ine göndermektir.
  • Synchronization: Synchronization işlemi alınan değişikliklerin metaverse yazılma ve senkronizasyonun değişikliklere göre diğer agentlara olan etkilerini göstermektedir.
  • Export: Export işlemi External Management Agent yazma işlemidir. Yani metaverseden alınan verinin diğer agentlara yazma işlemidir.
  • Delta VS Full: Delta ile Full arasında tek farklılık, delta bir önceki fullden sonraki değişiklikleri bize sunmaktadır. Full ise agent’da olan datanın tamamını tekrardan import veya senkronize eder.

Import Görüntüleri

Bu aşamada herhangi bir agent’daki import görüntülerini göstereceğiz. Görüntülerde görüldüğü gibi import işleminde, eklenen,değişmeyen, update, rename olan veya silinen objeleri bize göstermektedir.

MIM Create Run Profile Import

Synchronization Görüntüleri

Bu aşamada herhangi bir agent’daki Synchronization görüntülerini göstereceğiz. Senkronize işleminde herhangi flow update olduğuna yada olmadığına ayrıca senkronizasyonda bu sync’nin diğer agentlardaki export bilgilerinide görebiliriz.

Export Görüntüleri

Bu aşamada herhangi bir agent’daki export görüntülerini göstereceğiz. Ekleme olacak , update edilecek, rename edilecek , silinecek gibi tüm export işleminde ne olacağı gösterilmektedir.

MIM Create Run Profile Export

Şimdi yazımızın asıl amacına gelmekteyiz. Bu profiller agentda nasıl oluşturulmaktadır.

Create Run Profile

Run profile her MA agent için ayrı ayrı oluşturulmaktadır. Agent’ın üzerine gelerek Sağ tarafta bulunan Actions kısmında “Configure Run Profile” seçimini yapıyoruz.

Ekranda New Profile Eklemesi yapmaktayız.

MIM Create Run Profile

Type’Dan istenilen profile seçilmektedir. Hemen altında yer alan log file create edilir. Ayrıca işleme göre process olacak obje sayısını kısıtlayabilirsiniz. Örnek olarak deletions objects 20 ile sınırlandırılabilmektedir. Silme işlemi sadece 20 objeyle kalır. Sonrasında Next diyerek oluşturuyoruz. Bu şekilde tüm profile’ları oluşturabilirsiniz.

MIM Create Run Profile Log

Oluşturmadan sonra bu profile’leri Run edebilmek için yine actions kısmında Run seçeneği seçiyoruz ve bu agent’a tanımlı tüm profiller listenir.

MIM Create Run Profile Running

MIM Create Run Profile yazımızda profile oluşturmanın ve bu profillerin detaylarından bahsetmiş olduk. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.