MIM Create Synchronization Rule

MIM Create Synchronization Rule yazımda sizlere Synchronization Rule mantığını ve nasıl yapılacağını anlatacağım. Synchronization Rule bizlere verilerin Hangi Dış kaynaktan gelerek metaverse yazılacağı veya metaverse’deki verinin dış kaynağa nasıl yazılacağı(export) edileceğini göstermektedir. Haydi inceleyelim.

Öncellikle bilinmesi gereken bazı önemli Inbound ve Outbound kavramları karşımıza çıkmaktadır. Inbound metaverse yazma , outbound ise dış kaynağa yazma işlemi olarak bilinmektedir. Örnekte görüldüğü gibi SQL MA alınan data Inbound ile metaverse yazılır. AD MA alınan data Inbound ile metaverse yazılır. Metaverse den AD MA ya Outbound ile AD ye yazma işlemi yapılmaktadır.

MIM Create Synchronization Rule Inbound and Outbound

Bu aşamadan sonra MIM portal’da inceleme yapabiliriz. Administration altında bulunan Synchronization Rules kısmında New işaretleyerek yeni kuralımızı oluşturuyoruz. Ben örnek olarak Inbound kural göstereceğim. Data Flow Direction ile Inbound seçimi yaparak metaverse HR SQL veritabanından gelen datayı yazmaktayım.

İkinci aşamada Scope Bölümünde Metaverse Resource Type, External System ve External System Resource Type seçimini yapmaktayım. Person yani user type kullanacağım. External systemden ise HR MA seçimi yapmaktayım.

Aşağıdaki bölümde filter yapma şansımız var. Burada istenirse belli filter ile First Name A ile başlayan gelsin seçilebilir. Sizlere filter avantajı sunar.

MIM Create Synchronization Rule HR MA

Bir sonraki adımımızda aslında Relationship Criteria belirlemesi yapmaktayız. Bu aşamada Verilerin hangi anchor ya da eşleşme ile metaverse yazılacağını belirliyoruz. Burada en çok kullanılan attribute unique olan TC,EmployeeID,accountname gibi benzersiz değerlerdir.

Örnekte TC lerin eşlemesi gösterilmiştir. Aynı TC de iki veri gelirse duplicate object uyarısı alırız. Asıl olan bu ekranda en önemli nokta “Create Resource In FIM” onayıdır. Yani TC den metaverse de bulunmazsa yeni bir kaynak gelirse metaverse oluştur demektir.

MIM Create Synchronization Rule Relationship Criteria

Geldik son aşamaya; Attribute’ları birbirleriyle eşleştirmeye ve veri flow’unun sağlanmasına. Bu aşamada bizlere sunulan avantajlar Fonksiyon kullanılabilme yeteneği, constant string veya number girilebilme ve attributeların birleştirilebilme yeteneğidir.

Örnekte görüldüğü gibi;

  • Firstname+ ” “+LastName >Displayname oluşturabiliyoruz.
  • Trim(FirstName)>FirstName ile gelen veriden fonksiyon yardımı ile trim işlemi yapabiliyoruz.
  • Ya da başka örnekte constant string değeri ekleyebiliriz.
Rule Flows
MIM Create Synchronization Rule Flow Definition

Bu sayede Synchronization Rule create edebiliriz. Outbounda’da aslında işler aynıdır. Oradaki önemli nokta Relationship Criteria belirlemesi kısmında “Create Resource in external system” kısmıdır. Bu da outbound rule’larda external systemde eğer obje yoksa create etme işlemidir.MIM Create Synchronization Rule yazımda sizlere kısaca özet olarak Rule create etmeyi göstermiş oldum. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.