MIM User Provision Part 3

MIM SQL Data Flow yazımız MIM User Provision partının 3. yazısıdır. Bu aşamada artık elimizde 2 adet Management agent bulunmaktadır. HR ve FIM Service MA ile artık İnsan Kaynaklarındaki verinin Metaverse’e aktarımını sağlayacağız. Bunun için iki adet yöntem kullanılmaktadır.

Data Flow Yöntemleri

  • Birinci yöntemimizde HR MA dan direct olarak metaverse aktarılmasıdır.
  • İkinci yöntem ise Synchronization Rules ile import edilmesidir.

Direct Attribute Flow Yöntemi

Bu yöntemde HR MA(SQL Server)’dan attribute flow configure etmektedir. SQL Veri tabanında bulunan verinin Metaverse yazılması ve attributeları eşleştirmek için kullanılır.

Örnekte olduğu gibi ; Database’de bulunan FirstName kolunundaki veriler metaverse’deki firstname attribute eşlemesidir. Direct olarak geçişi sağlanır. Buradaki avantajlardan biri advanced seçeneğidir. Constant value’ ile istenilen attribute değişmeyen belli değerler atanabilir. Örnekte employeestatus true olarak tüm gelecek olan verideki userlara employeestatus true olarak metaverse geçiş sağlanacaktır. Burada bulunan Data Source aslında SQLdir. Mappingde direct veya advanced seçeneği seçilebilir. Flow direction kısmında ise import ile metaverse yazma , export ile dış kaynağa yani burada ki SQL yazma işlemidir. Bizler SQL veritabanından alıp metaverse yazmaktayız o sebepten dolayı import seçeneğini kullanmaktayız. Bu flow yöntemi ile verilerin geçişlerini sağlayabilirsiniz.

MIM SQL Data Flow Direct Method

Synchronization Rules Flow Yöntemi

Bu yöntem ile MIM Service üzerinde verilerin geçişlerini sağlayabiliriz. Bu yöntem çok tercih edilen bir yöntemdir. Çünkü bu yöntemde customize şansımız daha yüksektir. Gelelim bunu nasıl oluşturacağımıza ve flow oluşturacağımıza. Daha önce deneyimleme fırsatınız olmadıysa kesinlik mantığını anlamak için diğer bir yazımı inceleyebilirsiniz. Butondan ilerleyebilirsiniz.

MIM SQL Data Flow Sync Rule
MIM Create Synchronization Rule HR MA
MIM Create Synchronization Rule Relationship Criteria
Rule Flows

Inbound Attribute Flow ile Veritabanında bulunan verilerin metaverse geçmesini sağlamaktayım. SQL Columnlar aşağıdaki gibidir.

Kuralımızı oluşturduktan sonra Synchronization Service yapılması gereken diğer adımlar’a geliyoruz.

Synchronization Service Run Profile

Create Run Profile yazımızda sizlere profile oluşturmayı göstermiştik. Şimdi oluşturulan bu kuralın metaverse işlemesi için MIM MA ‘da Full Import ve Full Synchronization çalıştıracağız. Sonrasında HR da bulunan verinin alınması ve metaverse yazılması için yine aynı şekilde Full Import ve Full Synchronization profillerini çalıştıracağız. Sonrasında kontrol için Metaverse search’de yazılıp yazılmadığını kontrol etmekteyiz. Scope object type Synchronization Rule olarak filtreliyoruz ve Rule görmekteyiz.

MIM SQL Data Flow Metaverse Write

Bu aşamadan sonra HR MA da Full Import ve Full Synchronization çalıştırıp SQL veri tabanında bulunan veriyi metaverse yazalım. Metaverse de verilerimizi görmeye başladık. SQL de ki verilerimizi metaverse yazmış olduk.

MIM SQL Data Flow Metaverse

MIM SQL Data Flow yazımızda sizlere SQL deki veriyi metaverse nasıl yazılır ve sync rule nasıl oluşturulur göstermiş olduk. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.