MIM User Provision Part 4

MIM Metaverse to Portal yazımızda sizlere metaverse gelen HR verisinin Portal’a senkronizasyonu sağlanarak , Portalda customize edilmesini göstereceğim.

Bu aşamada FIM MA kullanılmaktadır. Bu aşamanın önemli konusu direct yönteminin kullanılmasıdır. Olan verinin Portala geçişinde attribute eşleştirmesi ile geçireceğiz.

Aşağıdaki resimde göründüğü gibi Metaverse > Data Source doğru attribute flow sağlanmaktadır. İstenilen attributeları senkronize olarak sağlamaktayız.

MIM Metaverse to Portal Attribute Flow

Eşleştirmenin ardından FIM MA da Full Synchronization ve Export profile çalıştırıyoruz. Bu sayede portal’a verilerimizi yazmaktayız. Export işleminde Error alabilirsiniz. Çünkü default kurulumda MIM Bazı Policyler’le beraber gelmektedir. Eğer custom attribute varsa bunlara izin vermeniz gerekmektedir. Bunun için daha önceden yazdığım MIM Failed to Create via Web Service yazısını incelemenizi öneririm.

Export işlemi sonrasında portal’da Users ekranımızı açmaktayız ve Userların oluştuğunu ve attribute’larının geldiğini görebilmekteyiz. Herhangi bir user’ın içerisine girerek detaylara bakalım. User giriş yaptığımızda tüm attributeları görmek için Advanced View’da açmamız gerekmektedir.

MIM Metaverse to Portal Users

Bu aşamadan sonra Portal’ın bizlere sağladığı en önemli avantaja gelmekteyiz. Gelen verileri customize edebilmekteyiz. Yada bu veriler ile beraber bazı yeni attributeları create etme , update etme gibi işlemleri yapabiliriz. MIM Metaverse to Portal yazısını burada sonlandırarak bir sonraki aşamaya geçiş yapıyoruz.

Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.