POWER BI COVID 19 DASHBOARD

Bu yazımızda sizlere Power BI covid 19 dashboard nasıl yapılır. Bunları yapmak için excelden veri nasıl alınır , nasıl dönüştürülür ve Ön yüze veri nasıl görselleştirilir onu göstereceğiz. Bu sayede excelden veri alarak kendinize ait dashboardlar yapabilirsiniz.

Elimizdeki excelde gün bazlı olarak case sayısı , ölüm sayısı,ülke ,kıta ve 14 günlük 10000 kişideki case ortalaması olan bir excel bulunmaktadır. Sizlerle bu exceli paylaşacağım.

Öncellikle exceldeki veriyi power bi’ya import etmemiz gerekmektedir.

1-PowerBI Excelden veri alma

Öncelikle Power Bi Desktop Uygulamasını açıyoruz. Veri al kısmına tıklayarak Excel Çalışma kitabını seçiyoruz. Dosyamızı seçiyoruz.

Karşımıza Excelde olan sayfalar gelmektedir. İstediğimiz sayfayı seçerek yükle seçeneği kullanıyoruz. En son olarak Exceldeki tüm data yükleniyor.

POWER BI Excel veri yükleme

2-Veriyi Hazırlama

Veri Dönüştürme butonuna tıklayarak verimizi biçimlendireceğimiz yere geliyoruz. Bu sayede Burada sütunlara tıklayarak veriyi düzenleyebilirsiniz. Yada koşullu sütunlar yapabilirsiniz. Ben bu örnekte veriyi hiç bozmuyorum.

POWER BI Veri Hazırlama

3-Power BI Covid 19 Dashboard Hazırlama

Öncellikle toplam case sayısını bulmak için kart görselimizi ekleyerek case sayısını ekliyoruz.

POWER BI COVID 19 Dashboard hazırlık

Görselin istersek etiket ayarlarını , başlık renk ayarlarını yapabiliriz.

Toplam Deaths sayısınıda aynı şekilde ayarladık

POWER BI COVID 19 cases

Daha sonra sütun grafiğimizi ekleyerek yıllara göre case sayısını ayarlıyoruz.

POWER BI COVID 19 deaths

Yıllara göre deaths sayısınıda sütun grafiğimize ekledik.

POWER BI COVID 19 yıllara göre

Bundan sonra İstersek yıllara göre case ve deaths sayılarını aynı görselde gösterebiliriz.

Daha sonra Ülkelere göre case sayısını pasta grafiğinde gösterdik.

pasta grafiği kullanma

Kıtalara göre case sayısını pasta grafiğinde gösterebiliriz.

Değerli okurlar istendiğiniz veriyi görselleştirmesini yapabilirsiniz. Benim yukarıda gösterdiğim sadece sizlere yol gösterici olmak için bir kaç örnektir. Bu örnekleri çoğaltacak ve kurum veya verinize göre görselleştirmenizi yapabilirsiniz. Tamamen kontrol sizin elinizde.

POWER BI COVID 19 dashboard son part

Ben bir kaç örnek daha ekleyerek sizlere son görseli göstermek istedim. Bir çok aracı kullanmaya özen gösterdim. Sizlerinde bu araçları kullanarak çok güzel veri dashboardları yaratacağınıza inanıyorum.

Ekstra olarak harita ve filtreleme seçeneği ekledim. Filtre tüm sayfasının yapısını değiştirmektedir. Haritada yaklaşma gibi özellikler ekledim. Excel üzerinden veri alarak sizlere covid-19 dashboard hazırladım.

POWER BI COVID 19 Dashboard

Ayrıca bu dashboardı indirerek inceleme yapabilirsiniz. Sizlerde farklı görsellerle deneyebilirsiniz. Sitemizde Power bi konusunda daha farklı paylaşımlar olacaktır ,Sitemizi takipte kalın.

Diğer yazılarımızı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.