SCCM/MECP Software Inventory

SCCM/MECP Software Inventory yazımızda clientlarda bulunan Software keşfedilmesi ile ilgili neler yapılmaktadır. Bu konuda detaylıca örnekleyerek göstereceğim.

Client üzerinde Software Inventory toplamak raporlama açısından önemlidir. Peki nasıl toplayacağız. Öncellikle Administration>Client Settings üzerinden Default Settings editleyerek başlamaktayız.

Software Inventory Enable etmekteyiz.

SCCM/MECP Software Inventory

File Types> Set Types seçerek istenilen file extensionlar belirlenir. Bu aşamada tüm harddiskler veya belirli alanlardan toplanabilir(%programfiles%,%windir% gibi) örnekte *.dll kullanılmaktadır. Farklı uzantılarda kullanabilirsiniz.

Inventory Files

Devamında Client’da 7 günde birde çalışacak olarak Schedule edilmiş durumdadır. Client’da software Inventory Cycle çalıştırarak, raporun gelmesini bekleyebiliriz.

SCCM/MECP Software Inventory Cycle

Test ortamında deneme yapıyorsanız hızlandırmak için bazı hamleler yapılmaktadır. Yine Settings üzerinden client policy interval değiştirip hızlandırabilirsiniz.

Sonuçları görmek için;

Client üzerinden Resource Explorer ile Client Hardware bilgilerine ulaşabiliriz. Toplanılan tüm data bizler için Report kısmında önem taşıyacaktır.

SCCM/MECP Hardware Inventory

Toplanan File Details’ları görebilmekteyiz.

SCCM/MECP Software Inventory Collected Files

Sonuç olarak bu yazımızda sizlere SCCM/MECP Software Inventory ile nasıl Software raporu toplanmaktadır göstermiş olduk. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz.