Azure AD Connect Employee Type

Azure AD Connect Employee Type yazımızda default kurallarda metaverse gelmeyen employeetype Microsoft Entra ID göndermesini yapacağız. Bu kuralları diğer attributelar içinde kullanabilirsiniz. Custom rule nasıl yazılır onu göstermiş olacağım. AAD Synchronization sürecinde default kuralların dışına nasıl çıkılır göstermiş olacağım.

İlk olarak Outbound Provision kurallarına bakıldığında EmployeeType default kuralların içerisinde gitmektedir. Fakat metaverse On-Prem AD tarafından metaverse gönderilmediği için Entra ID de boş olarak görmekteyiz.

Default kurallar içerisinde Outbound- User Joinde EmployeeType gönderilmektedir.

Azure AD Connect User Join
Azure AD Connect Employee Type

Fakat Join kurallarında bulunmamaktadır. Bunun için Inbound kısmında kural yazmak gerekmektedir. Inbound User Common içerisinde join olmaktadır. Kontrol edildiğinde employeetype olmadığı görülmektedir.

Azure AD Connect User Common

O zaman employeetype göndermek için kural oluşturularım. Inbounda Yeni kural eklemek başlıyoruz. Join olacak şekilde Scoping filter User Common ile aynı yapabilir yada sadece belirli filtrelere göre gönderebilirsiniz.

Azure AD Connect Employee Type Join

EmployeeType direct olarak Metaverse gönderiyoruz.

Azure AD Connect Employee Type attribute

Synchronization başlatıldığında userların EmployeeType kontrol ediniz. EmployeeType dolduğunu göreceksiniz.

Ekbilgi:

Inbound kural oluşturduğumuzda istenilen tüm attributeları metaverse gönderebilirsiniz. Entra ID yazdırmak için Outbound kural yazmanız gerekmektedir. Burada önerim User Join kopyalarak sizlerin istediği custom objelere göre design edebilirsiniz.

Örnek olarak UsageLocation da TR veya diğer ülkerlerin kodlarını yazdırıp gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak Azure AD Connect Employee Type yazımızda sizlere örnek olması için employeetype attribute’nu Entra’ya gönderimini sağladık. Attributeları bu şekilde gönderebilirsiniz. Diğer yazılarımı aşağıdaki kategorilerden takip edebilirsiniz. Azure kategorisinden Staging Mode incelemeyi unutmayın.